Most naciągany

Ekscentryk zwący się L.U.C. pojawiał się przez ostatni rok na niejednym wrocławskim serwisie informacyjnym. To kazał puścić dym z Parawanowca, to zaproponował pomalowanie innego bloku, to jeszcze inny uznał za pomalowany niewłaściwie. Ogólnie przeszedł od muzyki lekko w sferę działalności społecznej. Przeciwnika dorobił się dzięki temu niejednego, najwięcej głosów oburzenia odezwało się jednak, gdy w realizacji projektu „Kosmostumostów” zyskał wsparcie ze strony miasta. Z podzielonym na etapy przedsięwzięciem zrobił właśnie kolejny krok.

Kontrowersje zaczęły się w grudniu zeszłego roku, od utrzymanych w stylistyce komiksów murali, za które skrytykował go m.in. ZBiOK. Osobiście nie chcę rozpatrywać wszystkich argumentów za i przeciw, które zostały w tym sporze przedstawione, ale uważam, że malunki są chybionym pomysłem. Przykładowo: mural pod wiaduktem kolejowym nad ul. Legnicką, na wysokości dworca Mikołajów. Przechodniów się tam wielu nie spotka, natomiast z przejeżdżających samochodów i tramwajów nikt nie zdoła z tej kupy umieszczonego tam tekstu przeczytać tyle, żeby miało to jakiś sens. Ponadto nie potrafię uwierzyć, że cała akcja ma promować Wrocław, a nie samego L.U.C-a, który zresztą niecałe dwa miesiące wcześniej wydał płytę. Związek między miastem a dziełem jest chyba ukryty gdzieś w treści, nie dotrą więc do niego ci, którzy poznają je powierzchownie. Nazwa projektu? Skojarzyłbym ją prędzej z Osiedlem Kosmonautów – częścią Gądowa Małego. Murale? Pamiętam z nich tylko wizerunek L.U.C-a.

Mimo to od ostatecznego sądu się jeszcze wstrzymuję. Artysta prosił bowiem, żeby poczekać na ciąg dalszy. Aby go poznać, wpadłem 16 marca na spotkanie w Empiku w Renomie. Niestety nie miałem czasu, żeby zostać dłużej, więc posłuchałem tylko opowieści rapera o jego stosunkach z Janem Miodkiem i Jerzym Bralczykiem. Poza tym uderzyła mnie frekwencja. Niecałe trzydzieści osób to wynik mniej niż przeciętny. Chociaż podejrzewam, że na koncertach, z którymi L.U.C. właśnie wystartował, sytuacja wygląda lepiej.

Nie wiem, czy to już ostatni etap projektu. Nie wiem, jak trasę koncertową nagłośnią media. Pewny jestem niestety tylko przewagi negatywnych komentarzy na forach.

Reklamy

, , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s