A kto to jest Havel?

„Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce J.E. Jan Szechter serdecznie zapraszają na otwarcie ronda Václava Havla we Wrocławiu, które odbędzie się 17 października 2012 roku o godz. 12.00.
Rondo Václava Havla na skrzyżowaniu ulic Kruczej, Wielkiej i Gwiaździstej otrzyma nazwę na podstawie Uchwały Rady Miejskiej Wrocławia nr XXIX/672/12 z dnia 5 lipca 2012 roku, będącej odpowiedzią na inicjatywę Fundacji Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i Konsula Honorowego Republiki Czeskiej we Wrocławiu”.

Przyznaję, że poczułem się zmieszany. Dlaczego? Otóż owo zaproszenie znalazłem tylko na stronie Ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie (podlinkowany wpis jest w wersji zaktualizowanej). Na stronie Wrocławia tymczasem przeczytać mogłem jedynie „aktualność komunikacyjną”:

„W związku z planowanymi uroczystościami nadania nazwy rondu imienia Vaclava Havla u zbiegu ulic Kruczej, Wielkiej i Gwiaździstej, 17 października 2012 roku (środa) w godzinach 11:00 – 13:00 zostaną wprowadzone zmiany tras linii autobusowych A, 125 i 325.
Autobusy linii A, 125 i 325 zostaną skierowane w obu kierunkach objazdem przez plac Powstańców Śląskich, ulicę Zaporoską i będą dodatkowo zatrzymywały się na przystanku „Rondo” przy placu Powstańców Śląskich”.

Właściwą informację zamieszczono dopiero godzinę przed uroczystością (również pod tym adresem znajduje się w tej chwili wersja zaktualizowana, uzupełniona o zdjęcia). Nie było to jednak bynajmniej zaproszenie. Kto więc był na uroczystości mile widziany? Czyja obecność była przez władze miasta pożądana? Na pewno mediów. Fotorelacje zamieściły serwisy „Gazety Wyborczej”, „Gazety Wrocławskiej” i „Tu Wrocław”. Na zdjęciach tego ostatniego widać, że na uroczystości, poza prezydentem i wiceprezydentem Wrocławia, wojewodą dolnośląskim, konsulem honorowym i ambasadorem Czech, zjawiła się naprawdę garstka osób.
Dla porównania nadanie 3 października rondu na skrzyżowaniu ulic Gajowickiej, Zaporoskiej i Szczęśliwej nazwy Żołnierzy Wyklętych zostało oficjalnie zapowiedziane z parodniowym wyprzedzeniem (podlinkowana notka w tej chwili – w zaktualizowanej wersji) i trąbiły o nim różne wrocławskie serwisy informacyjne. Jak podał jeden z nich, Rafał Dutkiewicz zaprosił nawet kibiców Śląska. Żeby się dowiedzieć, kto się jeszcze na otwarciu pojawił, można obejrzeć fotorelacje „Gazety Wyborczej”, „Gazety Wrocławskiej” i „Tu Wrocław”, a także na stronach Straży Miejskiej i Prawa i Sprawiedliwości. Tak naprawdę zgromadzonych było niewiele więcej niż w przypadku ronda Havla, ale impreza była uroczystsza i głośniej zapowiadana.
A dlaczego zwracam na to uwagę? Otóż Havla uznano za człowieka na tyle zasłużonego, że zrezygnowano z 5-letniej karencji (były prezydent Czech zmarł w grudniu zeszłego roku). Może jestem głupi, ale wydawało mi się, że to coś oznacza, tymczasem z całego dotychczasowego przekazu medialnego wyciągnąłem wniosek, że jeden z ważniejszych polityków zza naszej południowej granicy mało kogo obchodzi, a miasto go olało. Havel santo subito? To raczej święty niszowy. Dostał kawałek ulicy, teraz można o nim zapomnieć.

Podczas tej samej sesji uchwalono jeszcze m.in. nadanie nowej ulicy na Marszowicach imienia Jana Mydlarskiego, zaś odcinkowi obwodnicy śródmiejskiej od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej – Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Drugi z nich – odznaczony Orderem Orła Białego jeszcze przez prezydenta Wałęsę, niespełna rok po Havlu – również wydaje się zasługiwać na uroczystość. Czy jakaś się w ogóle odbędzie – nie wiem. Mimo wszystko to tylko ulica, a nie pomnik. Mnie to przekonuje, że muszę kontynuować Patronów Wrocławia. W końcu ze zmarłego tak szybko zostaje tylko nazwisko.

Reklamy

, , , ,

  1. #1 by ikroopka on Październik 31, 2012 - 20:42

    Odbębnili?

    Myslę, że powinienes kontynuować ‚patronów Wrocławia’, to był bardzo dobry pomysł, szkoda go zaprzepaścic.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s