Farben Lehre się przejmuje

Gdy kilka lat temu usłyszałem „Pozytywkę” Farben Lehre, stwierdziłem, że to taki punk dla dziewczyn i grzecznych dzieci, po prostu bez pazura. Kumpel zaskoczył mnie wtedy odpowiedzią, że na początku zespół grał ostrzej, niemal thrashowo. Wojciech Wojda posłałby go do laryngologa.

Spotkanie 9 listopada w Empiku w Renomie poprzedzało koncert w Alibi. Zespół przyjechał promować swój nowy album pt. „Achtung 2012”, można się było więc spodziewać, że głównie o nim będzie mowa. Okazało się jednak, że wokalista Wojciech Wojda ma do powiedzenia o wiele więcej. Owszem, omówił dokładnie tytuł albumu i powiązane z nim rzeczy, w tym:
– znaczenie tarczy zegarowej (12 godzin) na okładce;
– liczbę utworów na płycie (dwanaście – a na paru wcześniejszych było po trzynaście) oraz przypisane im „przykazania” (od biblijnych różniące się tym, że – jak dorzucił mniej gadatliwy basista Filip Grodzicki – w dekalogu wszystko jest na „nie”);
– liczbę gości na albumie (miało być dwunastu, ale wyszło czternastu, w tym Jelonek, którego obiecał zaprosić do wspólnego nagrania już prawie dwadzieścia lat temu, oraz Anja Orthodox z Closterkeller – teraz koncertują bez gości, ale być może uda im się zagrać w poszerzonym składzie na jakimś festiwalu, chociaż raczej nie na Przystanku Woodstock, na którego dużą scenę szykują specjalny projekt; podobnie liczna była publiczność na spotkaniu – od około dziesięciu osób na początku do około dwudziestu na końcu);
– inspirację przepowiedniami Majów oraz (mniejszą) filmem „2012” (przy okazji Wojda ukazał się jako miłośnik kina rozrywkowego – nie lubi Davida Lyncha, a z ostatnich premier poleciłby „Mroczny Rycerz powstaje” – według niego najlepszego „Batmana”).
O nagranym z udziałem Orthodox, jego zdaniem gotyckim utworze „Omen” powiedział również, że w wersji reggae lub punkowej byłby żartem. Mimo to spotkanie wykroczyło swoim charakterem daleko poza informacyjne, i to nie w stronę towarzyskiego.

Wiele wypowiedzi Wojdy robiło bardziej wrażenie przechwałek i wylewania jadu. Liczba oskarżeń, forma niektórych z nich oraz ich adresaci były dla mnie zaskoczeniem. Nie sądziłem, że po tylu latach obecności na scenie można mieć tak mało dystansu do muzycznego biznesu. A komu się oberwało? Oto lista.
1. Osoby piszące o albumach Farben Lehre są albo głuche, albo chamskie;
2. Farben Lehre istnieje już 25 lat i jego członkowie myślą o zespole dzień w dzień. Tymczasem wiele kapel (w tym jakaś, której nazwy Wojda nie chciał wymienić) chwali się podobnym stażem, ale w wolnym czasie chodzi na grzyby, więc tak naprawdę oszukuje publiczność. Farben Lehre nie oszukuje;
3. Media udają, że nie znają Farben Lehre. To stwierdzenie Wojda z czasem złagodził dodając, że pomijane są również inne zespoły, a poprzez „media” rozumie przede wszystkim radio Eska Rock, które – zgodnie z jego, byłego pracownika pewnego radia, słowami – zlikwidowało radio Bis i blokuje Antyradio. Należałoby odebrać mu w związku z tym koncesję za monopolizację rynku (co niestety trudno jest udowodnić), a także zgłosić je do CBA za stosowanie kryptoreklamy;
4. Wytwórnie blokują premiery konkurencyjnych zespołów, wydając jednego dnia albumy np. Farben Lehre i kapeli o podobnym charakterze. Efektem jest zmniejszenie ich łącznej sprzedaży oraz – w powiązaniu ze wspomnianym w poprzednim punkcie brakiem reklamy – wysoka ściągalność nielegalnie zamieszczonych w internecie albumów Farben Lehre. Jak stwierdził Wojda, jego zespół należy pod tym względem do najpopularniejszych polskich wykonawców.Za muzyką Farben Lehre nigdy nie przepadałem, ale to jest tylko kwestia gustu. Podczas spotkania dodatkowo Wojciech Wojda zniechęcił mnie jako człowiek. Moja opinia jest jednak całkowicie nieistotna. Przecież ja nawet nie wymawiam nazwy zespołu tak, jak robią to jego członkowie (zupełnie polskie w brzmieniu „farben lere”). Pewnie ja też powinienem iść do laryngologa.

Reklamy

, , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s