Zaleta: wieża ciśnień

Co można zrobić z wieżą ciśnień?
Skrócić ją do WC.
Dobrze. Ale co MĄDREGO można zrobić z wieżą ciśnień?
We wrocławskich obiektach zrealizowano lub chociaż próbowano już zrealizować takie pomysły, jak: teatr, restauracja, muzeum, ścianka wspinaczkowa. Wkrótce możemy poznać nowe, bowiem Departament Nieruchomości i Eksploatacji publicznie prosi o zgłaszanie się z propozycjami sposobu zagospodarowania i wykorzystania dwóch takich nieruchomości.

Wieża ciśnień na Brochowie – malowniczym osiedlu na południowo-wschodnim skraju Wrocławia, posiadającym kiedyś prawa miejskie – powstała w 1903 r. Zabytkowa, piękna, ma jednak tę wadę, że znajduje się na niewielkiej działce, prawie na terenie szpitala. Przeznaczona jest na ośrodek kultury.
Zdjęcia z lipca 2008 r.:

Obiekt na Kuźnikach pochodzi z 1953 r. i robi wrażenie typowo PRL-owskiego. W sąsiedztwie placu zabaw i domków rodzinnych, z dojazdem od północy utrudnionym przejazdami kolejowymi, daje nawet mniejsze możliwości, niż wieża z Brochowa.
Zdjęcia ze stycznia 2009 r.:


W przygotowanej przez urząd prezentacji wśród wad obu nieruchomości wymieniono brak miejsca na parking, co jest słuszną uwagą. Nie tak łatwo jest się jednak zgodzić z umieszczeniem pozycji „niestandardowy obiekt” wśród zalet. Jeśli ktoś wpadnie na genialny pomysł, może odnieść sukces, ale dla większości potencjalnych inwestorów wieża ciśnień przez swój kształt może być po prostu niewygodna i nieużyteczna. Takie obiekty uważam za nawet bardziej kłopotliwe w wykorzystaniu – chociaż równie warte zachowania i eksponowania – niż zaprojektowane przez Richarda Konwiarza schrony. Szkoda, bo powinny przede wszystkim zdobić, a nie niszczeć. Czekam, aż ktoś coś mądrego wymyśli, i mam nadzieję, że nie będzie to inwestycja, która padnie po jednym sezonie.

Reklamy

, , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s