Typ pasażera wsiadającego

Dwie historie o pasażerach MPK, którzy nie przekroczyli progu pojazdu w najzwyklejszy sposób i nawiązali kontakt z kierowcą.

16 lipca, ok. 17:00, autobus linii 127, nr boczny 8034, przystanek Krucza w kierunku Kozanowa
Na przystanku czekała kobieta na wózku inwalidzkim. Towarzyszyła jej i pchała ją dziewczyna, na oko przed trzydziestką. Gdy stanęły przed otwartymi drzwiami autobusu, kierowca wysiadł. Idąc w ich stronę, założył na lewą dłoń czarną rękawiczkę, po czym rozłożył trap i spytał, gdzie wysiadają. Odpowiedziały, że na Orląt Lwowskich. Jak się spodziewałem, również tam kierowca opuścił kabinę i rozłożył trap.

21 lipca, ok. 12:00, tramwaj, przystanek Kolista w kierunku Gaju
Dwudziestokilkuletni mężczyzna w ciemnych okularach i ze słuchawkami na uszach wszedł na peron od przedniego końca tramwaju. Szedł, w mojej ocenie, normalnym tempem. Gdy mijał kabinę, motorniczy zamykał już drzwi. Stanął przy przednich drzwiach – zamkniętych wcześniej, bo nikt inny na tym przystanku z nich nie korzystał – i użył przycisku, jednak motorniczy nie otworzył ich, tylko ruszył do przodu. Niedoszły pasażer przybrał pozę typu „Ej, co jest?!”. Chwilę później uniósł w górę rękę z wyprostowanym środkowym palcem.

Społeczeństwo ma to do siebie, że wyklucza ze swoich szeregów osobników mogących działać, nawet samą swoją obecnością, na jego niekorzyść. Na etapie stada zwierząt dotyczy to słabych, chorych, a także konkurujących z przywódcą. Ludzie teoretycznie są w tym względzie bardziej „humanitarni”, bowiem chorym i niepełnosprawnym zapewniają opiekę, natomiast eliminują, poprzez ograniczenie wolności, tych, którzy nie przestrzegają ogólnie przyjętych reguł zwanych prawem.
Nie widziałem, żeby człowiek, który nie zdołał wsiąść do tramwaju, w jakikolwiek sposób zasygnalizował swój zamiar. Nie przyspieszył kroku, nie machnął ręką, nie szukał kontaktu wzrokowego. Nie posiadał też wózka inwalidzkiego, który sam w sobie jest już formą sygnału nakazującego zwrócenie szczególnej uwagi. Jak więc można było zinterpretować jego zachowanie? Może zamierzał przez przystanek tylko przejść? A może chciał skorzystać z ławki? Może z kimś się tu umówił? Nie było pewności. Można próbować dyskutować o odpowiedzialności motorniczego wobec pasażerów, w tym tego, który chciał wsiąść, ale dla mnie ważniejsza jest jego odpowiedzialność wobec tych, którzy byli już w środku. Czy oni wszyscy mieli czekać na tego jednego? Jaka mogła być ich ocena jego zachowania? Pomiędzy egoizmem a myśleniem o innych powinna być zachowana odpowiednia równowaga. W tym przypadku objawił się brak zgodności co do właściwych proporcji. Osobiście uważam, że motorniczy nie postąpił źle, a jego niedoszły pasażer sam jest winny nieporozumienia, więc nie powinien mieć pretensji do kierującego tramwajem.
Nie piszę o tym tylko po to, żeby wpłynąć na zachowanie ludzi na przystankach. Bardziej zastanawia i boli mnie całe ich podejście do MPK. Gdy czytam na jakimś serwisie kolejny „list czytelnika” przedstawiający w złym świetle motorniczych i kierowców autobusów, od razu przychodzi mi do głowy gość w rodzaju tego ze środkowym palcem. Nie ufam tym listom i często uważam, że są niesprawiedliwe. Ludzie niestety tacy są, tylko na piśmie nie zawsze to widać. Mój przekaz jest więc następujący: skupiajmy się więcej na pozytywnych zachowaniach motorniczych i kierowców autobusów, nie zakładajmy z góry, że to oni są chamscy, a nie my. Przyjmując inny punkt widzenia, przyczyniamy się do tworzenia krzywdzącego stereotypu. Ja mogę uparcie powtarzać, że po dwudziestu kilku latach korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu przypominam sobie tylko jeden przypadek negatywnego zachowania kierowcy – to znacznie mniej niż pozytywnych. Tymczasem głupotę pasażerów w różnych postaciach w ciągu roku widuję wielokrotnie. To mi wystarczy, żeby z zasady trzymać stronę kierowców i motorniczych.

Reklamy

, , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s