Domasławskie skarby AOW

Nazwa własna w tytule zorganizowanej w Muzeum Archeologicznym wystawy „Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)” mówiła mi niewiele. Dopiero dzięki trwającej około dwudziestu minut przemowie prof. Bogusława Gedigi, kierownika Zespołu Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, Oddziału we Wrocławiu, w której wymienione zostały m.in. Biskupin (ten w Wielkopolsce), gmina Kobierzyce i Autostradowa Obwodnica Wrocławia, uświadomiłem sobie wagę i lokalizację wykopalisk. Przy okazji wernisażu, 19 grudnia 2014 r., obejrzałem też część znalezisk, zastanawiając się przy tym, czy warto tę wieś odwiedzić.

Na tle ubiorów z okresu halsztackiego od lewej stoją – Maciej Łagiewski i Bogusław Gediga:

Prof. Gediga, zapowiedziany przez dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia Macieja Łagiewskiego, opowiedział, że w okolicach Domasławia znaleziono już ponad dwa tysiące grobów, a z ich zawartości wywnioskowano, że tamtejsza ludność w VIII-VII w. p.n.e. była zamożna, a dodatkowo występowało w niej coś w rodzaju arystokracji. Na wystawie w Arsenale Miejskim zgromadzono m.in. naczynia, przybory toaletowe (w tym brzytwę, ale obecnie zdecydowanie tępą), elementy uprzęży, uzbrojenie (w tym miecze) i przedmioty związane z kultem słonecznym, z którymi ją chowano. Wszystko z importu – podkreślając to prof. Gediga wymienił m.in. Italię. Szczególną uwagę mówca zwrócił na ceramikę malowaną. Jej ciekawsze przykłady zostały pokazane również w powiększeniu, na zdjęciach.


Na środku – naczynie zoomorficzne (z nogami i główką zwierzęcia):Część oficjalna wernisażu zakończyła się podziękowaniami. Najpierw miłe słowa wygłoszono pod adresem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz gminy Kobierzyce. Następnie przedstawiciele gminy wręczyli profesorowi Gedidze kwiaty. Wspomnieli przy okazji, że część znalezisk wystawiona jest też u nich. „Skarby Ziemi Kobierzyckiej” można oglądać w Urzędzie Gminy w Kobierzycach. Wystawa w Arsenale Miejskim trwa natomiast do 15 lutego 2015 r. Wstęp płatny.

Reklamy

, , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s