Razem osobno przeciwko i niemedialnie

Można by zaczepnie spytać, co tam słychać w PiS, i od razu w ciemno odpowiedzieć, że pewnie to, co zwykle, czyli jakieś kontrowersyjne ustawy. Z szeroko ostatnio omawianych dwie dotyczyły policji i służby cywilnej, a protestowała przeciwko nim, 14 stycznia 2016 r. na ul. Oławskiej, partia Razem.

Ten sam transparent, co na grudniowej manifestacji w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, mówcy częściowo też. Zmieniło się miejsce i doszły gwizdki, w które długie dęcie przez demonstrantów przedzielało wystąpienia. Jako osobę, która chciała tylko posłuchać, co przedstawiciele partii mają do powiedzenia, trochę mnie ten jazgot męczył. Odbiór utrudniał też nieco hałas ruchu ulicznego, ale wystarczyło podejść bliżej zgromadzenia. Przechodnie się zatrzymywali i wkrótce utworzyli z protestującymi pierścień. Tylko z większej odległości dochodziły czasami okrzyki „Komuniści!” i „Wypierdalać!”.

Zmiany w ustawie o służbie cywilnej mają na celu, według ulotek Razem, wbrew zapowiedziom PiS-u, nie odpolitycznienie, lecz właśnie upolitycznienie procesu obsadzania stanowisk kierowniczych w urzędach, inspektoratach, komendach itp. Jednym z umożliwiających to zabiegów ma być likwidacja konkursów. Przemowy na ten temat zakończyły się skandowaniem „Służba cywilna, nie partyjna!”.

Dla podsumowania nowelizacji ustawy o policji protestujący najchętniej używali słowa „inwigilacja”. Odnośnie tajemnicy adwokackiej stwierdzili, że teraz jedyną nienaruszalną tajemnicą będzie tajemnica spowiedzi. Podkreślili też różnicę między sobą a Komitetem Obrony Demokracji. W ich partii są tacy, którzy brali udział w protestach przeciwko pokrewnemu tematycznie ACTA. Pod szyldem KOD działają natomiast ludzie, którzy chcieli właśnie takiej, jak teraz wprowadzana, nowelizacji ustawy o policji.

„To już zaczyna być państwo totalitarne” – tym zdaniem jednego z mówców streściłbym przekaz trwającej prawie pół godziny manifestacji. Jej tematyka była według demonstrantów nie taka medialna, jak np. ustawa, nomen omen, medialna – i rzeczywiście: wolę się do niej nie odnosić, bo na razie ogólnie mało z tego kumam.

Reklamy

, , , , , , , , ,

  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s